V tomto týdnu se děti seznámily s tradicí, rozšířenou v Bulharsku. Říká se jí "Martenice". Vychází ze starodávného příběhu o babě Martě (březnová bába), která navštěvuje bulharské děti a je předzvěstí jara. V prvních jarních dnech si Bulhaři navzájem vyměňují  kouzelné amulety, vyrobené z červené a bílé příze. Tento svátek je bez omezení, s jednoduchou a všechny oslovující symbolikou, není spojen s dárky, penězi, formálními akcemi. Drobnosti v různých podobách (chlapeček se jmenuje Pižo, holčička Penda) mají chránit majitele před zlými silami a zaručit štěstí, zdraví a úspěch. Tradice říká, že martenice se má nosit na zápěstí nebo zavěšena na oblečení, dokud neuvidíte první rozkvetlý strom nebo vlaštovku. Pak martenici sundejte a zavěšte na kvetoucí větev. Tím zaručíte splnění všech přání. 

Obdržíte-li od svých dětí tuto milou drobnost, kterou si v posledních dnech zhotovily, můžete si být jistí, že vám přinese štěstí, zdraví a úspěch.

Anna Holeyšovská